Governance and terms of office

Governance
Our Governing Body consists of 10 governors monitoring all areas of governance including Safeguarding and Child protection, EYFS, Finance, KS 1 and KS 2 , E-Safety, SEN,School premises and Grounds, Health and safety and Ethos
As a Church of England School our Governing Body has 2 members who are 'Foundation ' governors who have been selected because of their christian values  to ensure the ethos values of the school are upheld.
 
Should you wish to contact a member of our Governing Body, the school office can pass on a letter, please address either to the Clerk or Chair of Governors,or you may wish to email the Clerk to the Governors - klangley@brixhamcofe.org
 
 

TERM OF OFFICE: 4yrs

 

 

Name

Appointed BY:

Expiry

Parent           

 

 

Mr P Pickett ( Co- Chair)

FGB

24/03/2021

Mrs Tracey Mulholland

FGB

10/07/2020

LEA

 

 

Mrs Catherine Hayden (Co-Chair)           

LEA

16/06/2023

Staff

 

 

Mrs Christy Nelson (Headteacher)

 

22/09/2023

Miss Marie Tyrell

FGB

10/07/2020

Co-Opted

 

 

Mrs J Castle (Staff)

FGB

11/03/2022

Mr Arthur Lucas (Parent)

FGB

08/01/2022

Clare Powlesland (Parent)

FGB

08/01/2022

Foundation 

 

 

Dr David Watters

DIOCESE

09/11/2021

Mrs Maria Orton

DIOCESE

12/03/2021

Associate Member

 

 

Mrs Sharon Jordain (Voting Rights when applicable)

FGB

 22/09/2020

Clerk

 

 

Mrs Karen Langley

FGB