Governors

TERM OF OFFICE: 4yrs
Name Appointed BY: Expiry
Parent    
Ms S Jordain (Stood down) FGB 19/11/2017
Mr P Pickett ( Co- Chair) FGB 24/03/2021
Mrs Tracey Mulholland FGB 10/07/2020
     
LEA    
Mrs Catherine Hayden (Co-Chair) LEA 21/06/2019
     
Staff    
Mrs K Rushton (Headteacher)   10/07/2020
Miss Marie Tyrell FGB 10/07/2020
     
Co-Opted    
Mrs J Castle FGB 18/03/2018
Mr Arthur Lucas FGB 10/07/2020
Vacancy    
     
Foundation    
Mrs Maria Orton DIOCESE 12/03/2021
Dr David Watters DIOCESE 09/11/2021
Mr Anthony Heard (Term of office completed) DIOCESE 26/01/2018
     

Governing Body Register of Interests

It is the policy of Brixham Church of England Primary School that governors not only act impartially, but are also seen to act impartially. The governing body and school staff have the responsibility to avoid any conflict between their business and personal interests and affairs and those of the school.

There is a legal duty on all our governors to declare an interest likely to lead to question of bias when considering any item of business at a meeting, and for the governor concerned to withdraw, if necessary, whilst the matter is considered.

To help put this duty into practice, our governing body is required to establish and maintain a register of pecuniary interests indicating any business interests. This includes, if appropriate, the company by whom they are employed, directorships, significant shareholdings or other appointments of influence within a business or other organisation which may have dealings with the school.

Governors include their own interests and those of any member of their immediate family (including partners) or other individuals known to them who may exert influence. The register of interests enables governors to demonstrate that, in spending public money, they do not benefit personally from decisions that they make.

Our Chair of Governors ensures the register is up to date, complete, and includes all governors. The completed register is retained by the Clerk to the Governors.

See below our current Register of Interests:

 

Governors

Register of Interest

Business Interest (Company/

Organisation)

Nature of Interest

Position Held

Date of Appointment

Any relationship with any other Governor or staff member

Jeannie Perry (Clerk)

Yes

Perry’s – Ground work

Husband's business

Director

April 2017

No

Catherine Hayden (Co-Chair)

Yes

Plastic Mikes LTD - Windows and Plastics

 

Husband’s place of work

-

2008

No

 

Sharon Jordain (Stepped down)

Nil

-

-

-

-

No

Arthur Lucas

Nil

-

-

-

-

Yes – Lucy Lucas (Spouse)

Tracey Mulholland

 

Nil

-

-

-

-

No

Jo Castle

 

Nil

-

-

-

-

No

Marie Tyrrell

 

Nil

-

-

-

-

No

Kerry Rushton

 

Nil

-

-

-

-

No

Paul Pickett (Co-Chair)

Nil

-

 

-

-

-

 

No

Tony Heard (End of term of office)

Yes

Shoalstone Pool LTD

Voluntary non salaried position

Treasurer

June 2014

No

David Watters

Nil

-

-

-

-

No

 

Maria Orton

 

 

 

 

 

 

Karen Langley

(Temp Clerk)

Nil

 

 

 

June 2017

Yes - Rhiannon Little (Daughter)

 
Governor Attendance
Below are the attendance record for 2016-2017
 
Full Governing Body Committee Meetings  
  26/09/16 05/12/16 30/01/17 13/03/17 08/05/17 10/07/17 25/09/17
Sharon Jordain (Chair) Y Y Y Y Y Y Rescheduled to 02/10/2017
Kerry Rushton (HeadTeacher) Y Y Y Y Y Y
David Watters a Y Y Y Y Y
Catherine Hayden Y Y Y Y Y Y
Anthony Heard Y Y Y Y Y Y
Arthur Lucas Y a Y Y Y Y
Sarah Winter  Y Y Y STEPPED DOWN    
Jo Castle Y Y Y Y Y Y
Paul Pickett a Y Y Y Y Y
Tracey Mulholland Y Y Y Y a Y
Marie Tyrell Y Y Y Y Y Y
Martin Hodge Y STEPPED DOWN        
Maria Orton           Y
             
Victoria Green (SFO) Y Y Y Y Y Y
Sam Gill (by request) nr Y Y Y Y Y
 
Leadership Committee 2016-2017  
  09/11/2015 22/02/2016 13/06/2016 07/11/2016 20/02/2017 12/06/2017
David Watters (CH) Y (CH) Y Y Y (CH) AP AP
Catherine Hayden Y Y Y Y (vice -CH) Y (CH) Y (CH)
Jason Keenan (OHT) Y Y Y      
Martin Hodge Y Y AP STEPPED DOWN    
Anthony Heard Y (vice -CH) Y Y Y Y Y
Sharon Jordain Y Y Y Y Y Y
Arthur Lucas       Y Y Y
Kerry Rushton (HT)       Y Y Y
Maria Orton           AP
Victoria Green (SFO) Y Y Y Y Y Y
Teaching and Learning Committee 2016-2017
  23/11/2015 29/02/2016 27/06/2016 21/11/2016 06/02/2017 26/06/2017
Sarah Winter (CH) Y Y Y Y (CH) Y STEPPED DOWN
Jo Castle (VCH) Y(CH) AB Y Y Y Y (CH)
Jason Keenan (OHT) Y Y Y STEPPED DOWN    
Kerry Rushton (HT) Y Y Y Y Y Y
Paul Pickett Y (vice -CH) Y Y Y AP Y
Steve Smailes Y Y STEPPED DOWN      
Jenny Stewart Y AP STEPPED DOWN      
Tracey Mulholland       Y Y Y
Marie Tyrell       Y AP Y
Sharon Jordain       Y Y Y
Sam Gill (by request)       Y Y O